Kategórie
Autodiely

Týchto 7 autodielov dokážete vymeniť vlastnými rukami

Pokazilo sa vám niečo vo vozidle, ale nemáte na to, aby ste to dali opraviť do servisu? Nemajte obavy. Rozbité čelné sklo alebo zadrhnutý motor pravdepodobne nedokážete vymeniť holými rukami. Avšak to, čo viete vymeniť, vás odmení pocitom zadosťučinenia. O týchto 7 autodielov sa dokážete postarať aj sami.

Zdroj: unsplash.com

Stierače

Stierače patria medzi najviac kazivé časti vozidla. Dobrou správou však je, že ich výmena nie je náročná. Keď začnú zanechávať šmuhy na skle alebo začnú vŕzgať, je najvyšší čas na ich výmenu. Za približne 20 – 30 € si zaobstaráte nové a staré stierače len odstránite.

Olej

Výmena oleja by sa mala vykonávať pravidelne. Výrobcovia odporúčajú meniť olej v aute približne každých 10 000 až 15 000 kilometrov. Každé auto je ale iné, preto si pozrite príručku pre váš model vozidla.

Priemerná cena za fľašu oleja sa pohybuje v rozmedzí od 25 do 40 eur. Rozdiel nastáva pri syntetickom oleji, ktorý je o niečo drahší. Jeho cena sa pohybuje od 40 až 60 eur. Pokiaľ to zvládnete urobiť sami, ušetríte zopár desiatok eur. 

Olejový filter

Olejový filter je najjednoduchšie vymeniť súčasne s výmenou oleja. Úlohou olejového filtra je zabezpečiť, aby sa v motorovom oleji nehromadili nečistoty, ktoré by mohli spôsobiť vnútorné poškodenie povrchov motora. 

Cez olejový filter sú nežiaduce častice odstránené z olejovej nádrže pred cirkuláciou a mazaním motora. Pravidelná výmena olejového filtra a oleja zaisťuje, že motor bude fungovať optimálne.

Zdroj: unsplash.com

Vzduchový filter

Vzduchový filter je jednoduchá časť na výmenu a zohráva dôležitú úlohu v motore auta. Zabraňuje vniknutiu prachu, nečistôt a špiny do motora cez nasávanie vzduchu. Zároveň zabezpečuje, že cez neho prejde len čistý, prefiltrovaný vzduch.

Tento diel by sa mal meniť v určitých intervaloch. Najčastejšie medzi 25 000 a 50 000 kilometrov v závislosti od toho, v akých podmienkach jazdíte. 

Predné a zadné svetlá

Na starších autách, ktoré nemajú LED svetlá, môžete svetlá vymeniť ručne za minimálne náklady. Nové žiarovky zoženiete za pár eur a nemusíte kvôli tomu auto parkovať do garáže. 

Ak vám žiarovky po čase vyhoria, podľa zákona by ste ich mali nahradiť funkčnými. 

Ak sa chcete dostať k svetlám, otvorte kapotu alebo kufor. To vám umožní nájsť puzdro a vymeniť chybnú žiarovku za novú. Na niektorých vozidlách budete musieť odstrániť aj ďalšie diely či celý nárazník, aby ste mohli žiarovky odšróbovať.

Batéria 

Podobne, ako v telefónoch a notebookoch, aj autobatérie časom strácajú na životnosti. Väčšina autobatérií vydrží v závislosti od stavu 3 až 5 rokov. 

Autobatériu sa odporúča vymeniť po troch rokoch. Batéria staršia ako 5 rokov nebude správne fungovať a v budúcnosti vám môže spôsobiť nemalé problémy. 

Priemerná cena novej batérie sa pohybuje medzi 50 až 150 eur.

Vedeli ste, že…

…väčšina autosalónov vie podľa VIN čísla zistiť, aký typ autobatérie je vhodný pre vaše auto? 

Brzdové disky

Brzdové doštičky sa opotrebovávajú pravidelným používaním. Ak teda chcete, aby vaše auto zostalo bezpečné aj naďalej, určite tento autodiel nepodceňujte. Myslite aj na to, že hrúbka brzdových doštičiek by nemala klesnúť pod stanovenú hodnotu, čiže 6,4 mm.

Výmena tohto autodielu si vyžaduje o niečo viac práce ako vyššie uvedené diely. Sada štyroch brzdových doštičiek začína na približne 30 až 50 eur pre lacné modely vozidiel. Pri drahších a športových autách môžu stáť až niekoľko stoviek eur.

Zdroj: unsplash.com

Záver

Pravidelná údržba vozidla je nevyhnutná, aby vaše vozidlo fungovalo hladko a bez problémov čo najdlhšie. Určitá údržba si vyžaduje vyškolené oko kvalifikovaného mechanika. Niektoré úkony však zvládnete aj sami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.